Detektív lišiak

3. kapitola: Hra na skrývačku

     Dnes sa mi ráno vôbec nechcelo vstávať. Niektoré dni by som najradšej celé prespal. Mama ma musí budiť aj trikrát, aby som otvoril obe oči. Musím sa priznať, že niekedy som trošku lenivý havran.
     „RiK,“ osloví ma mama už asi piatykrát dnes ráno.
     „Ahmm...“ zamrmlem akoby na pozdrav, „veď už vstávam.“ Naozaj sa musím chystať do škôlky. Chodím do nej síce veľmi rád, ale ráno sa mi niekedy nechce vyhrabať sa z hniezda. Lesom potom trielime rýchlo, aby sme stihli prísť na čas. Dnes som posledný. Všetci kamaráti sú už v škôlke, aj môj najlepší kamoš veveričiak. Rozlúčim sa s mamou a bežím za nimi.
     „Ahoj RiK,“ pozdraví ma ježko. Je tu aj s veveričiakom, zajačikom a sýkorkou. „Hráme sa na schovávačku. Prišiel si posledný, budeš hľadať.“
     „Och, dobre,“  usmejem sa. Nerád hľadám ostatných, radšej sa skrývam. Mal som predsa len vstať skôr. Otočím sa k stromu, zakryjem si oči a začnem počítať. Keďže sa hrávame na skrývačku často, viem už napočítať do desať.
     „... päť... šesť...,“ počujem, ako všetci šuchocú lístím a schovávajú sa. „... deväť... desať. Idem!“ Obzerám sa po mieste, kde ešte pred chvíľou všetci stáli, ale je tu prázdno. Pani učiteľka sedí s ostatnými deťmi v kruhu a hrajú sa nejakú inú hru. Pomaly kráčam a veľmi sa sústredím, či niekoho nezazriem. Pozriem sa aj hore do koruny stromov a tam pri kmeni vidím kúsoček žltých pierok. Obehnem okolo stromu, aby som sa presvedčil, či je to naozaj sýkorka a v tom ma do nohy pichne čosi v obrovskej kope lístia. Podskočím od zľaknutia, aj ježko sa zľakne. Nemyslel si, že ho tak skoro objavím.
     „Mám vás oboch naraz!“ vykríknem a smejem sa tak, že neviem prestať. „Sýkorka je na strome a ježko v lístí!“ Krídlom si pošúcham miesto na nohe, kde som sa popichal na ježkovi.
     „Ách, mal som ísť pod iný strom,“ premýšľa ježko nahlas, „nikdy by si ma nenašiel.“ Smejeme sa všetci traja.
     „Ešte zajačik a veveričiak,“ pripomína mi sýkorka. A ja sa opäť rozhliadam naokolo. Nikde nič podozrivé. Prechádzam sa po celej škôlke. Ježko a sýkorka sa chichocú. Že by už vedeli, kde sa skrývajú ostatní?
     „... áno, výborne, ovocie, na ktoré som myslela bola hruška, krtko,“ počujem pani učiteľku sovu. „Teraz mysli na nejaké ovocie ty a ostatní budeme hádať, čo to je.“ Chodím a chodím po škôlke... a hľadám. V kruhu pri krtkovi je niekto skrčený a tvári sa, akoby tam ani nebol.
     „Zajačik! Vidím ťa!“ vykríknem a on neochotne vyskočí spomedzi detí. Zostáva mi nájsť už iba veveričiaka.
     „Dobrý deň,“ pozdraví neznámy dospelý hlas. Otočíme sa a vidíme, ako do škôlky prichádza lišiak. Pani učiteľka vstane a ide zistiť, kto prišiel.
     „Dobrý deň pán detektív Lišiak,“ pozdraví ho pani učiteľka. „Premýšľala som, kedy nás navštívite. Poďte, prosím, sem vedľa. Hneď prídem za Vami.“ Lišiak zájde za široký strom a pani učiteľka sova sa k nám prihovorí: „Deti, pokračujte v hre, ja sa porozprávam s pánom detektívom.“
     „Čo sa deje?“ pribehne odkiaľsi veveričiak.
     „Ha, tu si,“ prekvapí ma, že ho vidím.
     „To neplatí, prišiel som sám,“ varuje ma veveričiak.
     „A kde si sa skryl?“ chcem vedieť.
     „To ti nepoviem, je to super skrýša, nikdy ma nenájdeš. Tak, čo sa deje?“ zdôrazní otázku.
     „Prišiel detektív Lišiak a rozpráva sa s pani učiteľkou,“ odpovie mu ježko. „Nič nepočujeme,“ posťažuje sa.
     „Počujte,“ začne opäť veveričiak. „Nevideli ste niekto moju hračku? Viete, to duté steblo, cez ktoré sa pozerám do diaľky...?“
     „Nevidel som ho,“ odpoviem úprimne a ostatní tiež krútia hlavami.
     „Hmm,“ zamyslí sa veveričiak, „neviem ho nájsť.“
     „Pohľadáme ho neskôr,“ navrhnem mu. „Určite si ho niekde zapatrošil. Teraz skúsme zistiť, o čom sa rozpráva pani učiteľka s detektívom.“

Tajný život v lese