Zachranarik

ZáchranáRiK

Detská preventívno bezpečnostná relácia

Dália a Miško sú dvaja 9 roční školáci. Deti ako každé iné, na ktoré cestou zo školy domov čaká množstvo nástrah. Na ulici, alebo na detskom ihrisku na školákov striehne zlý ujo, ktorý sa ich snaží prekabátiť a naviesť na zlé chodníčky. Našťastie majú na blízku havrana Rika a skúseného dospelého pomocníka, ktorí im svojimi radami pomáhajú poradiť si so všetkými nebezpečenými situáciami.

1. Nástrahy internetu

​Dália a Miško, sú školáci, ktorí majú bežne prístup k internetu. Či už v počítači, alebo v mobile. Vo virtuálnom svete sa však ukrývajú, rôzni zlí ľudia, ktorí chcú často deti oklamať. Naši školáci sa preto v tejto časti naučia, že nie je správne písať si s cudzími ľuďmi a zdieľať s nimi fotky či videá a aké riziká im na internete hrozia.

2. Nebezpeční ľudia

​Pri ceste zo školy deťom hrozia rôzne nástrahy. A tak ako Dália a Miško sa aj ony môžu ocitnúť v situácii, keď ich niekto sleduje. Naši školáci sa v tejto časti naučili, prečo nesmú veriť cudzím ľuďom, a ako sa zachovať, keď ich chce niekto pod zámienkou pomoci nalákať do auta.

3. Dôležité číslo 112

Ste v nebezpečenstve? Prihodilo sa vám, alebo vašim blízkym niečo zlé a vy si neviete poradiť? Existuje tu však zázračné číslo, kde vám pomôžu, a povedia čo máte v takej situácii robiť. Aj naši školáci Dália a Miško sa na vlastnej koži presvedčili, prečo je dobré a dôležité zapamätať si telefónne číslo 112.

4. Neochutnávaj drogy

​Bol raz jeden zlý ujo, ktorý na ulici deťom núkal cukríky. A tým deťom z nich bolo neuveriteľne zle. Bolela ich hlava, bolelo ich bruško. Dália a Miško sa v tejto časti naučili prečo si nikdy od nikoho cudzieho nemajú nič brať, aj keď to vyzerá akokoľvek lákavo.

5. Hasiči, policajti, záchranka

​Pomáhajú, chránia, starajú sa o našu bezpečnosť, o naše zdravie. Nablízku sú hneď ako potrebujeme ich pomoc. Sú takí naši strážni anjeli. A ktorí z nich sú dôležitejší? Dália a Miško sa nevedia dohodnúť. Poradíte im?

6. Netýraj zvieratká

​Niekto má doma psa, iný zasa mačku, niekto zasa škrečka, iný korytnačku. Každý bezrozdielu by sa mal vedieť o svoje domáce zvieratko vzorne postarať. Či už je to zviera malé, alebo veľké, stále je to živý tvor. Aj Dália a Miško vedia, že zvieratká sú bytosti, ktorým nikdy nesmieme ubližovať.

7. Pozor na zlodejov

​Aj keď ho nevidíte, on sa na vás pozerá. Skrýva sa za stromom, vaše veci si obzerá. Kto je to? Neviete? No predsa zlodej. Dália a Miško sa už naučili, prečo nemajú nechávať svoje veci bez dozoru, pretože stačí malilinká chvíľka a môžu o ne ľahko prísť.

8.

​Na ihrisku sa stala strašná vec. Miško spadol z hojdačky a poranil sa. Našťastie bola na blízku jeho dobrá kamarátka Dália, ktorej poradil skúsený dospelák. Preto sa všetko dobre skončilo.

9. Opíš zlodeja

​Zvyknete si všímať cudzích ľudí? Niekedy je to veľmi dôležité. Hlavne ak sa ocitnete v situácii, keď sa stalo niečo zlé. To, ako opíšete všetko čo ste si zapamätali, môže dospelým veľmi pomôcť. Dnes to už vie aj Dália a Miško, ktorých zlý zlodej okradol.

10. Cigarety a oheň

Naši školáci sú vo veku, keď sa chcú deti často podobať dospelým. Nie len v dobrom, ale aj v zlom. Rozhodli sa preto vyskúšať najčastejší dospelácky zlozvyk - fajčenie. To je však veľmi nebezpečné. Okrem toho, že je zdraviu škodlivé, pri takýchto pokusoch môžu deti aj niečo podpáliť. Dália a Miško sa na vlastnej koži rýchlo naučili, že cigarety a zápalky deťom do rúk nepatria.