preteky v sulkach

Deti milujú poníky! Vyskúšajte jedinečný šport aj pre tých najmenších

Deti a poníky k sebe určite patria. A to nielen na hodoch a púťach, kde sa deti môžu na poníkovi povoziť. Poznáte šport s týmito milými zvieratkami, ktorý je vhodný už pre najmenšie deti? Televízia RiK sa spojila s unikátnymi dostihmi, ktoré nám predstavil ich organizátor Dalibor Skladan.

Televízia RiK má tú česť byť súčasťou Vašich podujatí – dostihov poníkov v sulkách. Môžete nám viac priblížiť tieto preteky?
Históriu na Slovensku si začali preteky písať v minulom roku, kedy sme ako partia nadšencov – prevažne bývalých amatérskych jazdcov, zorganizovali prvé skúšobné dostihy. Dostihy klusákov majú na našom území dlhšiu tradíciu ako futbal či hokej, premiérovo sa behali ešte v polovici 19. storočia a po prvej svetovej vojne bol na území dnešného Sadu Janka Kráľa v Petržalke moderný klusácky štadión. Žiaľ v roku 2012 bola klusácka prevádzka zo strany štátneho podniku Závodisko zastavená pre nízky počet koní. Snažíme sa preto vzbudiť záujem širokej verejnosti o novú disciplínu – dostihy miniklusákov, ktoré sa etablovali aj v iných krajinách Európy.

Ako je televízia RiK zapojená na akciách?
Od samého začiatku nám pomáha vo forme vecných cien pre detských účastníkov dostihov a naposledy sa jedny dostihy v rámci celoročného seriálu, ktorý som pomenoval ako Slovak Mini Trotter Cup 2017, behali ako Cena TV RIK. Samozrejme, propagácie nikdy nie je dosť. Podľa mňa by bolo milé sledovať zábery poníkov s deťmi v sulkách aj na obrazovkách.

Zdroj: preteky v sulkach, detska televizia rik, sport, deti
Odkiaľ sa vzal tento šport?
Ako som povedal, tradícia siaha do ďalekej minulosti. V krajinách, kde je dostihový šport na vyspelej úrovni, sa automaticky dáva množstvo energie a prostriedkov aj do rozličných disciplín, v ktorých pretekajú deti na poníkoch. Podľa mňa to je jediný spôsob, ako zachovať tento šport do budúcnosti. Treba vzbudiť záujem detí o kone a poníky už v útlom veku. Navyše je dôležité, aby staršie deti trávili zmysluplne svoj voľný čas a rozvíjali sa aj po inej stránke, ako v škole či iba sedeli za počítačom.

Ako ste sa dostali k dostihom v sulkách?
Kone a dostihy som miloval odmalička. Nemal som fyzické predpoklady na jazdenie v sedle, zlákala ma sulka, do ktorej som po prvý raz sadol v štrnástich. Žiaľ, žrebčín Nový Tekov, ktorý sa ako jediný venoval chovu klusáka na Slovensku, zanikol.

Vaša dcéra tiež súťaží – ako sa k tomu dostala ona? Čo ju na tom najviac baví?
Ona má v sebe zrejme nejaký „koníčkarský“ gén, ktorý som zdedil po niekoľkých predkoch. Na svoj vek je veľmi odvážna a šikovná, ale už si uvedomuje, že pri koňoch treba byť mimoriadne opatrný. A že sa k nim treba správať zodpovedne. Baví ju všetko okolo koní, aj práca v stajni, kde by bola najradšej od rána do večera. Samozrejme, beriem to ako momentálny stav. Možno ju to časom prejde, do ničoho ju tlačiť nebudem.

Aké deti súťažia? Sú potrebné vlohy? Dá sa to naučiť?
Slovenský pohár sme nastavili pre deti vo veku od 6 do 15 rokov a žiakov odbornej školy v Šali, ktorí sa učia v odbore jazdec – chovateľ. Tí sú podstatne starší a nimi vedené poníky mali v dostihoch metrážny prídavok. Takisto sme museli penalizovať vyššie miniklusáky, aby boli dostihy čo najviac vyrovnané a divácky atraktívne. Máme za sebou prvú sezónu, všetci sa učíme vrátane koníkov.

Koľko deti trénujú? Ako prebiehajú tréningy?
Deti sú šikovné, moja dcéra vlani zvládla prvé dostihy po niekoľkých tréningoch a to nemala ani 6 rokov. Momentálne nám čas nedovolí chodiť na tréningy pravidelne. Ideálny by bol tento šport pre deti a rodičov, pre ktorých sú poníky priestorovo aj finančne dostupné. Nemá zmysel dochádzať za nimi cez pol republiky. Ale v rámci západného Slovenska už funguje niekoľko stajní, kde s poníkmi pracujú.

Pre aké deti je určený tento šport a prečo je dobré, aby deti takto trávili svoj voľný čas?
Osobne si myslím, že po fyzickej stránke sú dostihy miniklusákov jednoduchšie aj pre deti, ktoré sú povedzme menej zdatné. Ale na druhej strane, treba mať určitú silu v rukách a hlavne istú dávku zodpovednosti. V sulke totiž musíte dávať pozor nielen na seba, ale aj svojho poníka a v dostihoch na ostatných účastníkov. Je to pekné predstavenie pre ľudí, ale len dovtedy, kým sa niečo nestane. Sulka je pomerne široká a stabilná, to sa netreba obávať, ale treba mať oči vpravo i vľavo.

Je niečo, na čo musia byť rodičia vopred pripravení, ak chcú, aby sa ich dieťa venovalo dostihom v sulkách?
Financie. Žiaľ, ako všetko, ani preteky poníkov sa bez toho nezaobídu. Každé hobby niečo stojí, rodičia musia počítať s pomerne vysokými vstupnými nákladmi, aj preto nás je zatiaľ iba niekoľko. Komerčné tréningy zatiaľ nefungujú, tomuto športu sa venujú deti, ktorých rodičia či známi vlastnia poníky a výstroj, ktorá je veľmi drahá a v našich zemepisných šírkach ťažko dostupná. Ale každý nový účastník je vítaný, pokiaľ miluje kone a má zmysel pre fair play.

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.